הקומות הכשרות


מודעה קטנה צדה את עיני השבוע, ליד מרכול המכוון לקהל החרדי, בכיכר זיו, נווה שאנן, חיפה.

ליד המרכול הזה יש תמיד שלל טוב של מודעות המנוסחות בלשון הנראית דומה לעברית, אך מוטמעים בה מושגי מפתח הפותחים צוהר לעולם שלם הנמצא פה ממש מתחת לאף, זר ומוזר (לי) כמעט כמו שבט הטורקנה בקניה.

למשל: "הקומות הכשרות" במודעה מעלה.

אז מהן "הקומות הכשרות"? חקרתי ומצאתי שהקומות האלו הן סדרות של מספרי טלפון סלולריות, הקיימות בכל החברות, המיועדות אך ורק לציבור החרדי. חרדי המתקשר למספר באחת מה"קומות" האלו יודע שהוא מדבר עם מישהו מהקהילה שלו, ולא עם חילוני, רחמנא ליצלן. אל הקומות הכשרות מתקשרים מטלפונים כשרים.

מהם טלפונים כשרים? "במכשירים הכשרים אין אפשרות לשלוח ולקבל SMS שלא לדבר על הודעות תמונה, חסימה הגישה לאינטרנט, חסימת שירותי תוכן, המכשירים ללא מצלמה. כך שכל מה שנותר לעשות עם המכשיר הוא לדבר. ולדבר בלבד. רק אחרי שהמכשירים מעוקרים מכל התכונות הלא רצויות אותם קובעים ראשי המגזר, המכשיר מקבל חותמת כשרות ומשווק כמכשיר כשר". מעניין באם המכשירים משביתים עצמם בשבתות וחגים – הרי אי אפשר לסמוך על בעליהם שיתאפקו. אם צריך למנוע מהם לשלוח SMS על ידי חסימה טכנולוגית (למה בעצם?) אז הם עלולים להתקשר גם בשבת…

לא הצלחתי לברר באם אפשר להתקשר ל"קומות הכשרות" רק מטלפונים כשרים, או שהטלפונים הכשרים יכולים להתקשר רק ל"קומות הכשרות" ולנייחים, אך שיחות בין הקומות הכשרות יכולות להיות זולות מאוד, עד כדי מחיר של 2 אג' לדקה. ומה ימנע מהחילונים המשוקצים להנות מהחבילה? טריק פשוט: בשישי-שבת מחיר דקת שיחה עולה ל 10 שקלים…

כל החברות מציעות עסקאות כשרות לאנשים כשרים, כמו למשל המודעה הזו:

עד כאן על ה"קומות הכשרות". ומה אומר לכם "גמישות לדוברי אידיש"?חיפשתי מה זה אומר, ולא מצאתי. הבנתי ש"עקב הביקוש" (דרך אחרת להגיד שיש לחרדים הרבה ילדים?) יפתח אם ירצה השם (איך יודעים?) גנון לגילאי שנה-שנתיים. האם כבר בגיל זה הם דוברי אידיש? וגם עברית? שאחרת איך יעסקו בתפילה (הראשונה והעיקרית (כנראה) ברשימת הפעילויות). והאם תפילה של בן שנה משמעותית? האם יש לו כבר למה להתפלל? האם הוא מבין בכלל מה הוא אומר, אם הוא כבר מדבר?

ומה היא ה"גמישות" לה זקוקים דוברי אידיש? כשהגעתי אני לגן לא דיברתי עברית (ונולדתי פה!) אלא רק גרמנית (כדי להיות מסוגל לתקשר עם סביי וסבתותיי) וכשילד היה פונה אלי הייתי רץ לגננת ושואל: "?was hat er gesagt" והיא הייתה מתרגמת לי לעברית…האם כישורי הגננת ריבקי במודעה מעלה הם לתרגם לדוברי האידיש מעברית או לדוברי העברית מאידיש? האם הרוב של הילדים החרדים שכבר מדברים בגיל הזה דובר אידיש או עברית? והאם זו הגמישות בה מדובר?

מה שבטוח שהגננת ריבקי (ולא רבקה נגיד) היא "משלנו", שייכת ל"קהילה", וגם סביר במספר הטלפון במודעה הוא בתוך הקומה הכשרה של סלקום וזול מאד להתקשר אליו, אם יש לך מכשיר כשר.

ואגב קהילה: לכל מפרסם חשוב להדגיש שהוא חלק מהקהילה הספציפית הזו ולכן אפשר ורצוי לעשות עמו עסקים (גורם לך להבין איך הרגישו האנשים בארצות אחרות שבקרבם ישבו היהודים ועשו עסקים רק בינם לבין עצמם) כמו למשל במודעה הזו שהיא "לשרות הקהילה"האמת – באמת מאד זול. שני זוגות ב 99 ש"ח. בטח יש פה איזה עוקץ. אולי המשקפיים מתפקדים רק בימי חול? לקריאת ספרי קודש בלבד?

וגם במודעה הזו, הניסוח מעניין: "כי לבני תורה אין מקום אחר"


"בני תורה" ממילא שולחים את נשותיהן, שאינן "בנות תורה" לערוך את הקניות, וגם להרוויח את הכסף כדי לממן קניות אלו. פרט אולי כדי לקנות את הסידור החדש, המאחד את נוסחי אשכנז וספרד, ב 19.90 בלבד. וגבאים יכולים לקנות אפילו ללא הגבלת כמות! ואם ארצה אני לקנות 50 עותקים – איך יוכלו להוכיח שאינני גבאי? כל כך רבה בורותי בהליכות עולם מרתק זה.

אבל גם בקהילה החרדית יש התקדמות, וחלק לא קטן מהמודעות מציעות להם להפוך פרודוקטיביים יותר, על ידי רכישת מקצוע והשמה לעבודה. כמו למשל זו

וזו

ממש התעודדתי. יש הכשרה מקצועית ייחודית לחרדים ויש קמפוס אקדמי חרדי!  יש אמנם יום פתוח נפרד לנשים ולגברים, ואני תוהה – האם זה בגלל שמציעים קורסים אחרים לנשים ולגברים (צריך לבדוק…)? ואני תוהה גם מה איכות הלימודים בהשוואה לאוניברסיטאות ומכללות חילוניות.

כאשר אין יכולת בחירה, אין תחרותיות ואין מוטיבציה להציע את המרצים ואמצעי ההוראה היותר טובים. ואם על המרצים להיות חלק מהקהילה בכדי להתקבל, אז יש סיבה לדאגה לאיכות כוח האדם שיוכשר שם. אבל לפחות זו התחלה.

אז – יש מצב שנטל המסים ירד? או שנתחיל להשקיע בדברים בטלים כמו חישמול רשת הרכבות  או אנרגיה מתחדשת? צריך רק לעורר רחמי שמים.

או – בניסוח המודעה מטה "לרגל המצב החמור וצרות הכלל והפרט והסכנות הנוראות בגשמיות וברוחניות המצויות ואורבות לפתחנו מכל עבר" (המשט? המטס? חמאס?)

לפחות אני למד שם ש"שק ואפר יוצעו לרבים"!

האם זה משום ש"תשובה נוטריקון (ר"ת) תענית שק ואפר בכי הספד"  כפי שאמר הגר"א בפירושו ליונה ג' י'  והשל"ה מסכת יומא עמוד התשובה דף ס"ו ע"א בשם הארי ז"ל ? (נכון שידעתם את זה?)

ואם השק והאפר לא יעזרו, תמיד אפשר לנסות את "ערב הישועות הענק" של הרב מרדכי איפרגן (הזהו הרנטגן, ה CT או ה MRI ?)

שהרי כפי שאפשר לראות מעלה "מיטל לא נפקדה במשך שבע שנים, אביה ביקש ברכה ובאותה שנה היא נפקדה".   אני מניח שב"נפקדה" הכוונה ל"הרתה". חשבתי לבדוק את זה ברשת, אך האתרים אליהם הגעתי סגורים לרגל השבת (למרות שהשעה 20:30 במוצאי שבת, חושך מוחלט בחוץ, ולדעתי השבת כבר יצאה מזמן).

מה להגיד – עסק לא רע: גם אפשר יהיה  לעיין במהלך הערב ב"ספר הישועות", גם שי לכל משתתף המביא מודעה זו, וגם כל משאלותיך יתגשמו! ממש "חבילת הטריפל". מעניין האם הכניסה חינם.

וישנה עוד אופציה:

ממנה "איש בל יעדר". טוב- אולי אני כן אעדר. אולי בגלל שהאירוע היה לפני חודשיים…

ועוד כמה מודעות לקינוח, שמאחוריהם אין לי מושג מה מסתתר

נראה לי עסק לא רע, במיוחד לילד עד גיל 12 חודש. האם זו תכנית חסכון המציעה מסלול "שמח תשמח – מסלול ב" או גמילות חסדים כפי שהכותרת מרמזת?

ומה מסתתר במודעה זו?

מה בדיוק העניין פה? צה"ל התחיל לגייס חיילים במודעות פרסומת בעלון חרדי?

ומה לגבי זו?

מהי "השכרה בבין הזמנים"?  למה משכירים בתקופה זו דווקא? חיפשתי במרשתת, ומצאתי את הטקסט הזה השווה גם הוא ניתוח מדוקדק:

"התלמידים השלוחים לישיבת חב"ד בבני ברק מסכמים בהצלחה ובסיפוק את ישיבת 'בין הזמנים' שהתקיימה בכפר הנופש אדמית שבגליל המערבי בתחילת חודש ניסן, כהכנה ליום ההולדת של הרבי ביום הבהיר י"א בניסן: עשרות תמימים שהו עד ל'שבת הגדול' באוהלה של תורה, תוך שילוב בריאות הגוף והתרעננות בחיק הטבע. נוסף לסדרי לימוד בנגלה ובחסידות, מתוך חוברות מיוחדות שהופקו לשם כך, ספגו התמימים רבות מההתוועדויות החסידיות עם צוות השלוחים: יעקב דישראלי, מרדכי מנור, …"

???

ולמה במרכז בני ברק חשוב שיהיה לדירה גנרטור? שלא להיות תלוי באספקת החשמל של חברת החשמל "מחללת השבת"? הייתי מתקשר לברר, אך אני לא בטוח שמספרי הטלפון  נמצאים בקומות החרדיות 🙂  וחוץ מזה – עכשיו שבת, ואני עלול לשלם על השיחה פי 500 מביום חול 🙂

אלו כולן מודעות אותן צילמתי בטלפון הנייד על לוח של מטר על מטר ליד המרכול, ובעלון פרסומי לציבור החרדי אותו מצאתי ליד אותו הלוח

.אין לעלון תאריך לועזי אלא עברי בלבד, אך יש פרשת השבוע (מסעי) מצוינת בהבלטה. די ברור שקהל היעד לא זקוק שיספרו לו מהי פרשת השבוע, אך הבחירה בציון מבהירה מיד שהעלון "כשר", ולכן אפשר לקחת אותו ליד.

מרתק, או שאני סתם משועמם?

2 מחשבות על “הקומות הכשרות

  1. נראה לי שאתה במצב רוח מאד עליז (חיוך). הגנרטור הוא באמת חידה בעיניי, ואהבתי את "אם ירצה השם (איך יודעים?)".
    אבל אם ברצינות – יש לך כאן עניין עם קהילה סגורה שמתנהלת על פי חוקיה ותפיסות עולמה והשפה המיוחדת לה (מסתבר שלא רק עברית). זר לא יבין זאת.

  2. פינגבק: סיטרא אחרא דוט קום | דרכי עצים

להשארת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s