Tosa


זוהי Tosa Halake. היא בת 18, משבט הבוראנה. היא גרה ב Kula Mawe אשר במחוז Isiolo.  בני הבוראנה הם מוסלמים ופרנסתם בעיקר על רעיית צאן במרעה חופשי, בעיקר גמלים, כבשים ועזים.

אבא של טוסה נקרא מחמוד, והוא אחד האנשים היותר מבוססים בעיירה. יש לו למעלה מ 500 בעלי חיים, שזה מעט יחסית לעבר, אז היו לו למעלה מ 1000. אך הבצורת המתמשכת אילצה אותו למכור את העזים היותר זקנות לממשלה, תמורת כ 2000 שילינג קנייתים האחת ( כ 80 ש"ח). הממשלה בתורה מחלקת לתושבים את הבשר בחזרה, בחינם. היא עושה זאת כדי להקטין את מספר בעלי החיים ולהקטין סכסוכי דמים בין שבטים שכנים על שטחי מרעה. בתמונה מטה' מחמוד בדרכו להעמיס עוד גדי על הרכב שיעביר אותם לשטח מרעה במרחק כ 100 ק"מ מהישוב, שם יש עדיין עשב.

מחמוד בן 62, יש לו שתי נשים ותשעה ילדים. שבעה מאשתו הראשונה – אמה של טוסה, ועוד שניים מאשה שנייה, צעירה יותר. יש לו גם שני בתים, אחד לכל אישה, ובית מלון – בו התאכסנתי. למחמוד יש גם כלי נשק רבים: G3 גרמני, AK-47 סיני ו MAC4 בריטי. הוא צריך אותם כדי להגן על רכושו: המקנה והאגו.

מחמוד בכושר גופני ממש טוב, והולך לעיתים ברגל 35 ק"מ דרך המדבר לעיירה הסמוכה Kina כדי לבחון בעלי חיים הנמכרים בשוק שם. לדעתו היתרון הגדול של שני בתים ושתי נשים הוא שהוא יכול להגיד לכל אישה שהוא אצל השניה, וכך להתפנות לענייניו. ויש לו רבים כאלו. הוא "מעאכר" רציני.

היותו של מחמוד "גביר", אפשר לו לא לחתן את טוסה בגיל 13, כמנהג המקום, אלא לשלוח אותה לעיר הרחוקה Marsabit, לבית ספר תיכון בתנאי פנימיה לבנות. והיא סיימה את התיכון בממוצע B+, כפי שאפשר לראות מהתעודה מטה:

B+ זהו ממוצע "לא רע יחסית לבנות" כפי שאומר עימנואל, הקנייתי שהיה עמי שם. שאלתי את טוסה, והיא אמרה שהיא הייתה התלמידה ה 15 בכיתתה, וששתי בנות סיימו בממוצע A-. בכל אופן, עם תעודה זו היא הצליחה להתקבל לאוניברסיטת קניאטה, שמצפון לניירובי. קיבלו אותה שם למגמת "עיצוב ואופנה" אך טוסה הלכה לדבר עם הדיקן, והצליחה להעביר את עצמה למסלול של הנדסת מים. בלי ספק הרבה יותר רלוונטי לבני עמה.

את שכר הלימוד כנראה שאביה יוכל לממן, אך מ., המהנדס הישראלי העובד בקניה, ארגן לה גם מלגת לימודים מארגון צדקה נורווגי. טוסה הייתה כמובן שמחה ללמוד בישראל, ואנסה לברר על האפשרויות כאן. היא אפילו התקבלה לאוניברסיטה בארה"ב, עם ציון SAT של 1530 (מתוך 2400), אך ללא מלגה. אבא שלה לא עד כדי כך גביר…

ועד שתתחיל שנת הלימודים, טוסה מפעילה את המלון המשפחתי. במלון Maendeleo, "פיתוח" בקיסווהילי, יש 8 חדרים, לא "self contained"  בניסוח הקנייטי. במרכז החצר יש בור מים מרובע מבטון, אליו מוזרמים אחת לכמה ימים מים מהבאר של הישוב. ומבור זה האורחים לוקחים לעצמם מים לרחצה, בדלי, למבנה פח קטן בקצה החצר. רוב האורחים במלון מגיעים אליו מאוחר בלילה ועוזבים מוקדם מאד בבוקר, שכן המלון הוא למעשה פונדק דרכים על הדרך מ Isiolo ל Garbatula, ועוברים שם אנשים בדרך לאתיופיה וסומליה.

כנראה שרוב הזמן זו אמה של טוסה המפעילה את המלון. אך כרגע היא מנצלת את נוכחותה של טוסה כדי לשבת ולקרוא בקוראן כמעט כל היום. טוסה אכן מאד חרוצה. ב 5 בבוקר היא כבר ערה, כותשת את תערובת התבלינים להכנת ה צ'אי במכתש העשוי מזנב פצצת מרגמה ועלי מגל ארכובה של מכונית. ארוחת הבוקר הקנייתית הטיפוסית היא צ'אי וצפאטי, והם אפילו לא מודעים שזה אוכל הודי – אפילו ה-הל (Cardamon) נקרא אצלם אליקי (אלייצי בשפות הודיות).

בשאר היום טוסה מנקה את המלון, מבשלת את ארוחות האורחים ומוכרת בחנות המכולת שבחזית המלון. ארוחות האורחים הם די סטנדרטיות: Ugali (מין ממליגה מקומית מקמח תירס) ונזיד מבשר עז, הנשחטת בחצר המלון.

ארוחת הערב שלי הייתה אחידה, וכללה תפוחי אדמה וגזר מאודים במים, שטוסה הכינה עבורי מדי יום, בתוספת נדירה של עגבנייה טרייה שהגיע באחת המשאיות שעברו בעיירה. ולפעמים צ'אפטי – אם הצלחתי ליירט אותו לפני שמרחו אותו בשומן צמחי.

מ 5 בבוקר עד 11 בלילה, בלי הפסקה, ועם חיוך על השפתיים. עם כל כך הרבה אנרגיה ואמביציה, אין לי ספק שטוסה תצליח בלימודיה. אבל יש לי ספק באם היא תחזור ל Kula Mawe אחרי תום לימודיה.

וזהו מחמוד, אבא שלה:

10 מחשבות על “Tosa

  1. יופי של פוסט.
    ואף פעם לא חשבתי על היתרון הזה של הביגמיה – שהיא משחררת את הגבר להתפנות לענייניו. במצב כזה לא מן הנמנע שאפילו רבנו גרשום היה משתכנע שזה כדאי.
    צ'אפטי וצפאטי זה אותו דבר? ומה זה?

  2. כאשר ראיתי את טוסה לראשונה אמרתי מייד שאולי הגיע הזמן לקחת אשה שניה…

  3. פינגבק: בית הספר היסודי Dabasity | השין גימל

  4. פינגבק: קניה ונורווגיה | השין גימל

  5. פינגבק: לועסי הגת ומוצצי הנים | דרכי עצים

להשארת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s