המצוד אחר המירונית הסרגלית


גיליתי שני דברים לאחרונה:

הראשון – שחג הפועלים הבינלאומי, החל באחד במאי, מקורו בכלל בארה"ב, ומציין את יום השנה לטבח היימרקט, בשיקגו ב 1886.

והשני – שיש בארץ קבוצת אנשים הממפים בשקיקה  את צמחי ארצנו – ציידי פרחים. הם מאורגנים במשהו שנקרא חוג רותם, אך יש גם כאלו הפועלים באופן עצמאי.

וכך, חגגתי את חג הפועלים השנה בטיול לרמת הגולן, עם אחד מהם – מציידי הפרחים הטובים בארץ.

ציידי הפרחים יודעים בדיוק מה התפוצה של כל פרח, איפה נמצא כל פרט מבין הנדירים שבהם, ומתי בדיוק הוא הולך לפרוח. הם יוצאים מדי שבוע לעלות לרגל לכל אחד מהם, והם חולקים את המידע ביניהם כאן, ובעל פה ביתר פירוט – למשל שיש מירונית סרגלית (סוג של סחלב למקרה שתהיתם) מאחורי העץ השלישי בצד שמאל בשביל מסויים ביער אודם.

ואז אפשר להגיע לשם, ולראות כמה אנשים שרועים על הקרקע סביבו, עדת פפרצי של ממש – מתחרים מי יפיק את התמונה המושלמת ביותר שלו, כולל מבט מפורט על איברי המין של הפרח (האבקנים והשחלה). וזו התמונה שלי של פרט ספציפי זה:

מה עוד למדתי בטיול הזה? את השם של כל אחד מהפרחים הזעירים שאני תולש באכזריות אצלי בגינה (למשל – בקיה) ועכשיו שאני מכיר אותם כל אחד בשמו יהיה לי קשה הרבה יותר לתפוס בציצית ראשם ולשלוף אותם על שורשיהם, או לנסר אותם קצת מעט מתחת לפני הקרקע עם סכין מטבח "קיימנו" תוצרת איטליה העשוי לדבר – כפי שלמדתי בקורס גידול הירקות בו אני משתתף מדי יום חמישי.

וגם למדתי שחלק מהם "קושר חנקן" ותועלתו לגינה מרובה מניזקו.

וגם שעולם שלם של יופי מתגלה לפניך כשאתה מסתכל עליהם מקרוב. האמת – יותר נוח לעקור אחד ולהסתכל עליו בגובה העינים..אבל יש הרבה מאד מורכבות, ועדינות בפרחים האלה, הגדלים בשולי הדרכים וכיבלית בגינות ואף אחד לא שם עליהם – חוץ מחברי חוג רותם המוזכרים מעלה.

מרתק לגלות תרבות שלמה של אנשים, קהילה מגובשת עם טקסים, מנהגים, מנהיגים, מקום מפגש (וירטואלי אמנם). קהילה המתמסרת כולה לקטלוג ותיעוד הדברים הנמצאים תחת האף של כולנו. קהילה שבה הצטיינות משמעה למצוא פרט של איזה פרח במקום בו איש לא ראה אותו קודם, או להבחין בפרט מעט שונה מהאחרים ולהגדיר אותו כזן או אפילו כמין חדש. או סתם להיות בעל עין טובה ולזהות פרחים בתוך הסבך.

קהילת ציידי הצמחים, בניגוד לקהילה אחרת בה אני חבר – זו של הבולאים,  לפחות מתעסקת בקוצו של קוץ אמיתי הקיים בעולם, ולא בשינויים רנדומליים בפוספור של סדרת בולים מסוימת או בטעויות דפוס. והם בהחלט תורמים לשימור ערכי טבע. אם הולכים לשנות אזור מסוים, לבנות עוד הרחבה "קהילתית" לקיבוץ כזה או אחר, בזכותם אפשר לפחות לדעת מה ילך לאיבוד.

וגם למדתי שיש בארצנו עשרות מינים של סחלבים. ביום אחד – אמנם מובל על ידי מומחה, ראיתי וצילמתי 13 סוגים שונים!

ושאר הצילומים שלי מיום טיול זה נמצאים כאן

7 מחשבות על “המצוד אחר המירונית הסרגלית

 1. אני רואה שאתה הולך להוסיף עוד "כרטיס מועדון" לצרור שלך.
  אולי תצטרף ותזמין גם איזה מומחה לצמחיית חוף הים בנחשולים לסיור של תלמידי? אני והקולגות שלי מעבירות די הרבה זמן בלנסות להגדיר את הצמחים שנתקלנו בהם שם בסיור המכין – בעיקר מתוך זכרון ואינטואיציה, ומן הסתם אלה רק קמצוץ מהמינים המעניינים שיש שם.

 2. לגבי האחד במאי, שמעתי את תוכניתו של ערן סבג בשבוע שעבר והוא הסביר את ההשתלשלות ההסטורית של הארועים שהביאו לקביעת החג הזה. אני לא רוצה להטעות ולכן לא אחזור על מה שנדמה לי שאני זוכרת. אבל, אני רוצה לציין שני דברים.
  הראשון – צבע הדגל הוא אדום – בגלל הדם שנשפך במאבק הזה.
  והשני – אני ממליצה להקשיב לתוכניות של ערן סבג, בגלי צה"ל, בשעה 22:00, במהלך השבוע.

  • האמת – ערן סבג מעצבן אותי. גם בשעה היסטורית הוא עצבן את מיכאל הרסגור די מהר. בכל אופן משהו בנימת הדיבור שלו ובהתכוונות שלו מפריע לי. וגם הדוסיות-לייט.
   לגבי ההשתלשלות, אפשר לקרוא בויקיפדיה, וכך עושה גם ערן סבג, ומצטט משם משפטים שלמים בלי לתת קרדיט.

   • זכיתי לתגובה:)
    לגבי המקורות של ערן סבג – אין לי מושג מאין הוא מביא את המידע.
    ההתרשמות שלי שהוא מאגר ידע וקשרים. אבל כמובן, זה מבוסס על רושם בלבד.

 3. יש בזה לא מעט יסודות קומיים – גם הפפראצי של הפרחים, וגם "תפיסתם בציצת ראשם". האמת שבפרחים הפשוטים האלה שפורחים סתם כך בשולי הדרכים יש הרבה חן (כמו שרואים גם בצילומים שאליהם הפנית), ואולי באמת מוטב להניח להם לנפשם ולא לתלוש אותם אם לא מוכרחים.

להשארת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s