נשק שובר שיוויון


היה היום לא מעט  שימוש באמצאי התקשורת בביטוי המגוחך הזה, בהקשר של טילי  החוף-ים שנתפסו בספינה ויקטוריה.   ותהיתי איזה שוויון בדיוק הנשק הזה שובר? את איזון הכוחות העדין בין חיל הים הישראלי והצי של חמאס? את שוויון הכוחות בין חיל האוויר הישראלי והטייסות הממריאות משדה התעופה בדהניה? בין טנקי המרכבה והשריון העזתי?

האסוציאציה שלי היא של מישהו השוכב על הגב ורגל עם מגף מונחת על צווארו, חונקת אותו. הוא מגשש בחול ומוצא מסמר חלוד שאיתו הוא מנסה לשרוט את המגף. נשק שובר שוויון. ממש.

כדי להסיר ספק, אני מאד שמח על תפיסת המטען, ויש לי רק שבחים לאלו שתרמו להצלחת סיכול ההברחה, ובמיוחד אנשי מודיעין חיל הים שהפעם עשו עבודה מצוינת. בלי ספק הודות לחיזוק שקיבלו עם גיוסו של בני לשורותיהם.

אבל – בא לי להקיא מהשיח הביטחוני שמשתלט על כל ערוצי התקשורת בהזדמנויות שכאלה. הביטוי המופרך הזה: "נשק שובר שוויון" המופרח בכל הזדמנות בלי שמץ בקורת עצמית או פקפוק מצד מישהו מהשדרנים. כולם כאחד מגויסים ללא תנאי להגמוניה הביטחוניסטית השולטת בישראל.

ובנוסף, זו  תמיד שעתם של טיפוסים כמו מתן וילנאי לקבל זמן אויר. ה"שר להגנת העורף" (אני בטוח שלא ידעתם..), חבר גאה בסרח העודף של הליכוד הנקרא "מפלגת עצמאות", דיבר באריכות אך באיטיות כדרכו ברדיו, כולו נפוח מרמיזות על כל הדברים שהוא יודע אך לא יכול לשתף אותנו בהם (אז למה לעזאזל עלית לשידור?). וכדי להראות עד כמה הוא בענינים, שיבח את בחורינו המצוינים מ "ש 13".

אתם מבינים? פעם קראו להם ה"קומנדו הימי". אחרי כן, כשכל זב ומצורע החל להשתמש בביטוי, החלו "יודעי החן" לבדל את עצמם, ולהשתמש בביטוי "שייטת 13". ואחרי כן, עבר חוד החנית לשימוש ב"השייטת". הרי ברור למי מתכוונים, לא? ועכשיו, מתן וילנאי הוא בחזית האוונגרד. הוא יותר בעניינים ויותר מקושר. אצלו זה כבר "ש 13".

אולי יהיה זה השימוש בז'רגון העדכני ביותר  שיגרום לשדרנים להזמין את ישותו הפתטית שוב לרדיו באירוע החדשות הביטחוני הבא. הם יודעים הרי שוילנאי לא יסרב "להגיב", ולא משנה על מה. אין לו הרי באמת קיום אמיתי מלבד בפעמים שהוא עולה לשידור – אלא אם יקרה מחדל חמור בנושא הגנת העורף (ויקרה בוודאות – אם מפקידים את הנושא בידי מישהו כזה) ואז לא בטוח שמתן וילנאי יהיה כל כך זמין לעלות לשידור.

4 מחשבות על “נשק שובר שיוויון

  1. גם אני תהיתי על זהותו של השוויון שנשבר פתאום. צירוף המילים התמוה הזה הוא דוגמה לסתם שימוש (מוטעה) בטרמינולוגיה שנשמעת מתוחכמת בלי שתהיה מאחוריה משמעות כלשהי. פטפטת מיותרת.
    אולי הם התכוונו להגיד "שובר סטטוס-קוו", והתפלק להם משהו אחר?

  2. שושי.

    אני מציע למערכות הביטחון וההסברה להחליף את הביטוי "שובר שיוויון" בראשי התיבות שוש"י.
    אין לקפוא על השמרים ולתכנן מהלך שבו נשוש"י יחליף את "נשק שובר שיוויון". זה מתגלגל על הלשון ומתכתב לא רע עם ה"שושו" שכבר העמיק ומצא לו אחיזה זה מכבר.

להשארת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s